Kamieńczyk -krótka wycieczka nad wodospad

Zaległy wpis z Wielkanocy 😉

W ramach rozruchu i ucieczki od wielkanocnego obżarstwa postanowiliśmy pojechać na małą, kilkugodzinną wycieczkę. Kierunek – Szklarska Poręba!

Powyżej Szlarskiej, na potoku Kamieńczyk znajduje się malowniczy wodospad – największy w Karkonoszach – Wodospad Kamieńczyka. Zanim jednak do niego doszliśmy musieliśmy zostawić samochód na parkingu i zrzucić kilka wielkanocnych kalorii 🙂

W sezonie na szlaku jest wielu turystów, których mijaliśmy po drodze. Aby dojść pod sam wodospad należy kupić bilet i założyć kask, a następnie schodami zejść pod samą szumiącą wodę.

kamienczyk2

kamieńczyk1

Wodospad Kamieńczyka

Sam wodospad ma 3 progi o łącznej wysokości 27 metrów. Za ścianą wody znajduje się Złota Jama, która jest tworem naturalnym, lecz powiększyli ją poszukiwacze złota. Wody z wodospadu płyną monumentalnym, głębokim kanionem z granitowych skał, który osiąga wysokość ponad 20 metrów.

kamienczyk-skaly

kamienczyk-drzewko

 

Krajobraz nad wodospadem

Znad wodospadu udajemy się do położonego zaraz obok Schroniska „Kamieńczyk”. Pod koniec XIX wieku droga wiodąca do wodospadu Kamieńczyka stała się niezwykle popularną ścieżką turystyczną. Postanowiono więc rozbudować ścieżkę wiodącą do małego schroniska znajdującego się w pobliżu wodospadu. Dzięki kierownikowi schroniska – Franzowi Adolphowi, który opiekował się placówką  w latach 1923-2914 budynek został rozbudowany. W swojej historii schronisko było strażnicą Wojsk Ochrony Pogranicza, oraz ośrodkiem wczasowym o nazwie„Kamieńczyk”. W roku 1984 doszło do spalenia całego budynku…

Jednak dzięki małżeństwu Sieleckich schronisko powróciło do życia!W 1995 roku Kamieńczyk stał się pierwszym po wojnie prywatnym schroniskiem, które z powodzeniem funkcjonuje do dziś.

kamienczykschronisko

Schronisko „Kamieńczyk”

kamienczykkamien

Kamień stojący obok schroniska

źródła:

www.schroniskokamienczyk.pl

KARKONOSKI PARK NARODOWY, Bernard Konca, Krajowa Agencja Wydawnicza, Wrocław 1990

Mapa Turystyczna, KARKONOSZE POLSKIE I CZESKIE 1:25 000, PLAN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *